Etter at jeg skrev blogginnlegget om NY Times, som er et skoleeksempel på hvordan en avis kan utnytte Facebook, bestemte jeg å gjennomføre en uhøytidelig undersøkelse rundt norske avisers tilstedeværelse på Facebook. Facebook er Norges største nettsamfunn med ca 1,3 millioner brukere. Det kan være en svært effektiv kommunikasjonskanal om man skjønner hva som appellerer til brukerne.
Jeg har sjekket de største avisene i Norge. Alle har en eller annen gruppe knyttet til sin merkevare. Men hatgrupper og egne grupper kun for ansatte har liten nytte i markedsføringen av selve avisen. Skal man ha suksess på Facebook, er man nødt til å utvikle et konsept folk har interesse av.
Aftenposten var den avisen som virkelig skilte seg ut i undersøkelsen. Med fangruppa Aftenposten Reise har de laget en spennende side der man får tilgang på reisetips, artikler og mye mer. Alt er linket til aftenposten.no. Dette er med på å øke besøket på nettavisen og det fører til økte annonseinntekter. Foreløpig har fan pagen bare 382 medlemmer, men med litt bevisst markedsføring av gruppa skal det ikke mye til for å øke tallet dramatisk. Da har du en unik kommunikasjonskanal ut til leserne!
Her er noen av avisene som ikke har noe bevisst offisiell tilstedeværelse på Facebook:
Besøk ogå på bloggen til Christoph Schmitz, han har sett litt på norske avisers tilstedeværelse på YouTube.
Har du sett noen norske aviser som gjør det bra på Facebook eller andre nettsamfunn? Tips oss!





Et tilbaketråkk
[...] are dealing with these new tools. Ragnhildo and Geir Arne Bore have more about this debate. Colt is writing about how few Norwegian newspapers are on Facebook. Possibly related posts: [...]